تاریخ نگارش: پنجشنبه 28 فروردین 1393 + نظرات ()

تنفس درست

تنفس صحیح برابر است با انرژی فراوان، سوخت و ساز بهینه، تندرستی، بنیه قوی و طول عمر.

اگر تهویه ریوی به درستی انجام نگیرید، ناراحتی هایی از قبیل سفتی ماهیچه گردن، نفس بریدگی، عطسه، گرفتگی بینی، بیحالی و ضعف بنیه دفاعی بدن بروز می کند.

بیماری های قلبی و تنفسی، ناراحتی های معده، اضطراب، ترس، افسردگی، سردرد، گیجی، آنژین، علائم حمله قلبی، افزایش پذیرش عفونت، بیخوابی و حتی هذیان، پیامدهای دیگر تنفس نامطلوب و بر حسب عادت است.

کسب تندرستی مستلزم برخورداری از سلول های سالم است و بهره مندی از سلول های سالم، نیازمند محیطی مناسب برای پرورش است. ایجاد چنین محیطی هم به نوبه خود منوط به راه یافتن اکسیژن خالص و کافی به جریان خون است و این خود مستلزم پاک سازی مداوم جریان خون از آلودگی ها و تغذیه آن از انواع ویتامین ها و مواد مغزی است. به هر حال برای پاک سازی سیستم داخلی بدن و در نتیجه برخورداری از تنفس در اختیار سلول ها قرار گیرد.

اگر مایلید از بنیه دفاعی نیرومندی برخوردار شوید روزانه ده تا پانزده بار نفس عمیق بکشید. به این ترتیب به جای مسموم کردن سلول ها با مواد پروتئینی آسیب زا، با نفس عمیق سلول های بدن را از اکسیژن اشباع و آن را پاک سازی می کنید.

اغلب مردم با استفاده از بخش فوقانی قفسه سینه خود، تنفس می کنند و به همین دلیل سلول های بدنشان برای تولید نیرو، اکسیژن کافی در اختیار ندارند. تنفس صحیح، اولین گام برای کسب تندرستی است. بهترین شیوه تنفس که اکسیژن سلول ها را تامین می کند و به پاک سازی محیط داخلی بدن می انجامد شامل عمل دم (فرو بردن نفس)، نگهداری نفس و عمل بازدم (خارج کردن نفس) است که می بایستی به نسبت 2، 4، 1 انجام گیرد. پر کردن ریه ها از اکسیژن زنده موجب حجیم تر شدن آن ها و بیرون راندن مواد زائد از سیستم داخلی بدن می شود.

کتاب: زندگی سالم

نویسنده: آنتونی رابینز

مترجم: محمد رضا آل یاسین


طبقه بندی: پزشکی و بهداشتی، مقالات ترجمه شده، 

...