تاریخ نگارش: پنجشنبه 28 فروردین 1393 + نظرات ()

توصیه های مهم طبی تغذیه

۱. مصرف غذاهای کم چربی حاوی مواد فیبری، از بروز بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری می کنند.

۲. غذاهای حاوی کلسیم مانع نرمی استخوان ها می شوند.


۳. غذاهایی که در تهیه آنها نمک کمتری مصرف شده است از فشار خون جلوگیری می کنند.

۴. غذاهایی که در تهیه آن بیشتر از شکر سفید استفاده شده، مثل شیرینی ها، خطرناک هستند. مصرف مداوم اینگونه غذاها موجب بیماری قند، فساد دندان و غیره می شوند.

۵. همیشه سعی کنید هنگام تهیه غذا از روغن های نباتی مایع مثل روغن آفتابگردان و یا ذرت استفاده کنید، زیرا میزان کلسترول در روغن نباتی مایع کمتر است.

۶. استفاده از روغن هایی مثل روغن نارگیل و بادام موجب افزایش چربی خون می شوند.

۷. میزان کلسترول موجود در گوشت های قرمز، تخم مرغ و محصولات لبنی بالاست. بهتر است از مصرف بیش از حد آنها اجتناب کنید.

۸. به منظور کاهش وزن از خوردن صبحانه پر کالری پرهیز کنید.

۹. کاهش در استفاده از روغن های حیوانی موجب کاهش کلسترول خون می شود.

۱۰. یکی از راه های مقابله با چربی های اشباع شده استفاده از گوشت ماهی، مرغ بدون پوست، شیر بدون چربی، نان ها، حبوبات، میوه ها و سبزی های تازه است.

۱۱. به منظور تقلیل ۷۰ ٪ چربی بدن به جای مصرف صبحانه پر کالری از حبوبات و میوه ها استفاده کنید.

۱۲. سعی کنید کالری مورد نیاز بدنتان را بدون استفاده از چربی ها تامین کنید، و تنها ده درصد آن را از طریق چربی حیوانی تامین کنید.

۱۳. مصرف مرکبات به اندازه کافی، از پیری زودرس جلوگیری می کند و موجب طول عمر می شود.

۱۴. مصرف میوه ها و سبزی های حاوی کاروتن، مانع بروز سرطان می شود. کاروتن در اسفناج هویج، کدو تنبل، زرد آلو، هلو و طالبی یافت می شود. میوه های فوق، علاوه بر کاروتن، حاوی مواد فیبری و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی نیز می باشند.

۱۵. مواد معدنی موجود در غذاهای دریایی و حبوبات موجب پیشگیری از سرطان سینه می شود.

۱۶. ویتامین E عامل موثری در پیشگیری از بروز سرطان است. بنابراین استفاده از جوانه هایی که حاوی ویتامین E می باشند، برای پیشگیری از سرطان مفید است.

۱۷. برای جلوگیری از بروز جوش در دهان، باید غذاهای شیرین و چرب را به طور متعادل استفاده کرد. از خوردن زیاد گردو و افراط در مصرف خرما، پسته، فندق، حلوا باید خودداری نمود.

۱۸. برای معالجه کم خونی استفاده از غذاهایی که آهن به اندازه کافی دارند و مرکبات حاوی ویتامین C که به جذب آهن کمک می کنند مفید است.

۱۹. به منظور پیشگیری از سکته باید از غذاهای کم چربی که میزان کلسترول آنها بسیار ناچیز است استفاده کرد و ترک سیگار برای این منظور بسیار مفید است.

۲۰. استفاده از گندم کوبیده با سبوس همراه با شیر، برای افراد مبتلا به یبوست مفید است.

۲۱. به اشخاص مبتلا به سرطان توصیه می شود به جای استفاده از نمک، در غذاها آبلیمو یا سرکه سیب و یا ترخون به کار برند و از خوردن گوشت قرمز و غذاهای چرب جدا پرهیز کنند و بیشتر از سبزی های پخته به خصوص هویج استفاده کنند.

۲۲. به زنان باردار، بیماران قلبی و اشخاص مبتلا به فشار خون و ورم کلیه توصیه می شود مصرف نمک را در غذاها به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهند و به جای آن از آبلیمو، خردل، سرکه سیب، ترخون، سیر یا پیاز استفاده کنند.

۲۳. به اشخاص مبتلا به سوء هاضمه توصیه می شود از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنند.

۲۴. به اشخاص مبتلا به تنگی نفس توصیه می شود آب کرفس بنوشند.

۲۵. به افرادی که موهای چرب دارند توصیه می شود از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده پرهیز کنند و به جای آن از غذاهای کم چربی مثل ماهی تازه و سبزی و میوه استفاده کنند و آب بیشتری بیاشامند.

۲۶. زنان باردار هنگام نزدیکی وضع حمل، از خوردن غذاهای سنگین خودداری و به جای آن از غذاهای رقیق مثل انواع سوپ ها و آب میوه های گوناگون استفاده کنند.

۲۷. به زنان شیرده توصیه می شود از میوه و سبزی، گوشت و لبنیات بیشتر استفاده کنند.

کتاب: تغذیه درمانی (چگونه با تغذیه سالم بمانیم؟)

نوشته: دکتر محمد دریایی
طبقه بندی: پزشکی و بهداشتی، مقالات ترجمه شده، 
برچسب ها:تغذیه و مواد غذایی،

...