تاریخ نگارش: شنبه 12 بهمن 1398 + نظرات ()

اتاق شادی در مدارس

هیجان عاملی پنهانی در درون نوجوان است كه تخلیه آن سلامت و بهداشت روحی و جسمی او را تامین می‌كند. دویدن، خندیدن، جیغ زدن، جست و خیز و شوخی با همسالان در یك فضای بسته و امن به دور از بایدها و نبایدها و حضور مقررات، به شادابی و سرحالی نوجوانان در طول روز و آرام و قرار او در كلاس درس بسیار كمك می‌كند. شادی و آرامش مكمل یكدیگرند كه در دو مرحله رخ می‌دهد

ابتدا برانگیختن شادی سپس آرامش عمیق. با توجه به اهمیت مقوله سلامت روحی و معنوی دانش‌آموزان به ویژه دختران،‌ در راستای طرح شاداب سازی مدارس دخترانه مهیا كردن اتاق خنده و شادی شاید یكی از راهكارهای مفیدی باشد كه اجرای آزمایشی آن در مدارس بار مالی زیادی به همراه نداشته باشد. فراهم كردن یك مكان محصور و امن كه می‌تواند سالن ورزشی و یا یكی از اتاق‌های اضافی مدرسه باشد،‌ تزیین آن با رنگ‌های شاد و نصب پوسترهای چشم نواز از طبیعت و پخش آهنگ سبب می‌شود تا نوجوانان مقداری از شور و هیجان نهفته درون خود را تخلیه كنند. نوجوان معمولاً در بین همكلاسی و همسالان خود شیطنت می‌كند، شوخی می‌كند و قهقهه سر می‌دهد هم اكنون دانش‌آموز جایی برای تخلیه روانی خود جز كلاس معلم نمی‌یابد حتی زنگ ورزش هم باید تابع مقررات و نظم خاصی باشد چه بخواهد یا نخواهد باید همگام و هماهنگ با دیگران فعالیت ورزشی انجام دهد. تخلیه هیجان و شادی نیروی دگرگون كننده‌ای است كه تعادل و توازن جسمی و روانی در دانش‌‌آموز را سرعت می‌بخشد. شاید بتوان گفت كه ایجاد چنین مكان‌هایی در مدارس ارزش درمانی داشته باشد به ویژه برای دانش‌آموزانی كه حاصل خانواده‌های نامتعادل یا از هم گسیخته و افسرده هستند، بیش فعال‌اند و یا آنهایی كه به علت تعصبات افراطی پدر،‌ مادر یا برادر در محدودیت قرار دارند. به نظر اینجانب، ایجاد چنین اتاق‌هایی در مدارس دخترانه تجربه‌ای است كه با گذشت زمان با پی‌بردن به نقاط قوت و رفع نقاط ضعف آن راهكارهای موثرتری را پیش روی ما قرار می‌دهد.

امید است مسوولان دلسوز در سطح بالای آموزش و پرورش كه با اجرا و پیگیری طرح‌هایی مانند توزیع قرص آهن، شیر پاستوریزه، نان غنی شده و یا همكاری در اجرای طرح واكسیناسیون هپاتیت به فكر آینده و سلامت جسمانی فرزندان این مملكت هستند، جهت ایجاد و حفظ سلامت روانی و معنوی آنها نیز دست به اقداماتی بزنند.

مژگان اعتمادی دزفول
طبقه بندی: تحقیق و پژوهش، 
برچسب ها:اتاق شاد در مدارس، شادی در مدارس، مژگان اعتمادی، بهداشت روحی و جسمی، بهداشت روحی، خانواده‌، خانواده‌های شاد،

...