هِنــــا و مِنـــــا
درسی، آموزشی، مدیریت و معاونت، پرورشـی، تحقیق، پژوهش، سرگرمی، بهداشتی، پزشكی

ای روزگار!

چرا بر من چنین سخت می گیری؟

با خبر باش که پژمردن من آسان نیست،

گرچه دلگیر تر از دیروزم،

گرچه فردای غم انگیز مرا می خواند،

لیک باور دارم دل خوشی ها کم نیست،

زندگی باید کرد ...


پنجشنبه 29 خرداد 1393----[ نظرات ]

حدیثی از امام صادق علیه السلام:

مَنْ قَرَءَ الْقُرْآنَ فِی الْمُصْحَفِ مُتِّعَ بِبَصَرِهِ، وَ خُنِّفَ عَلی والِدَیْهِ وَ إنْ كانا كافِرَیْنِ.

وسائل الشیعه، ج 6، ص 204، ح 1

امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود:

هر كه قرآن شریف را از روی آن قرائت نماید بر روشنائی چشمش افزوده گردد; و نیز گناهان پدر و مادرش سبك شود گرچه كافر باشند.
طبقه بندی: دینی و مذهبی،
برچسب ها: امام صادق،
سه شنبه 27 خرداد 1393----[ نظرات ]

حدیثی از امام صادق علیه السلام:

إذا أفْطَرَ الرَّجُلُ عَلَی الْماءِ الْفاتِرِ نَقی كَبِدُهُ، وَ غَسَلَ الذُّنُوبَ مِنَ الْقَلْبِ، وَ قَوی الْبَصَرَ وَالْحَدَقَ.

وسائل الشیعه، ج 10، ص 157، ح 3

امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود:

چنانچه انسان روزه خود را با آب جوش افطار نماید كبدش پاك و سالم باقی می ماند، و قلبش از كدورت ها تمیز و نور چشمش قوی و روشن می گردد.
طبقه بندی: دینی و مذهبی،
برچسب ها: امام صادق،
سه شنبه 27 خرداد 1393----[ نظرات ]

پوكی استخوان چیست؟

پوكی استخوان حالتی است كه در آن استخوان شكننده ‌شده و احتمال شكستگی با ضربات كوچك افزایش می‌یابد. شكستگی ها عمدتا در ناحیه گردن، مهره‌های ستون فقرات و استخوان های مچ دست رخ می‌دهد. حدود نیمی از زنان بالاتر از 45 سال و 90 درصد زنان بیشتر از 75 سال به بیماری پوكی استخوان و شكستگی‌ مبتلا می‌شوند.

چه كسانی مستعد ابتلا به پوكی استخوان هستند؟

زنان سالمند به ویژه اگر یائسگی زودرس یا قطع قاعدگی به مدت بیش از یك سال اتفاق بیفتد. كسانی كه از تركیبات كورتون به مدت طولانی استفاده می‌كنند. افرادی كه مجبورند مدت های طولانی از جای خود حركت نكنند. كسانی كه از برخی اختلالات هورمونی مشخص رنج می‌برند مانند پركاری تیروئید و پاراتیروئید. مبتلایان به كم كاری غدد جنسی. افرادی كه كلسیم كافی و ویتامین D در رژیم غذایی آنها وجود ندارد. سابقه فامیلی پوكی استخوان سیگاری ها و كسانی كه الكل و قهوه زیاد می‌نوشند. علایم بیماری معمولا پوكی استخوان قبل از بروز عوارض آن علامتی ندارد. علائم هنگامی ایجاد می‌شود كه شكستگی اتفاق افتاده باشد مانند دردهای ناگهانی و شدید در ستون فقرات كه علامت مهم شكستگی های ستون فقرات است. ممكن است شكستگی‌ مهره‌ها بدون درد اتفاق افتد و بصورت خمیدگی ستون فقرات و كاهش قد بیمار دیده شود. بهترین روش برای تشخیص پوكی استخوان سنجش تراكم استخوان (انستیتومتری) است؛ این آزمایش معمولا بر روی گردن، ران و ستون مهره‌ها انجام می‌گیرد و برحسب تشخیص پزشك ممكن است در نواحی دیگر نیز انجام شود.

توصیه‌های پزشكی برای پیشگیری از پوكی استخوان:

 زنان در سن یائسگی از وضعیت استخوان خود آگاه باشند. استفاده از یك رژیم غذایی سرشار از كلسیم (كلسیم یكی از اجزای اصلی سازنده استخوان است و غذای روزانه شما باید حداقل حاوی 1000 تا 1200 میلی‌گرم كلسیم باشد) سعی كنید مواد لبنی شامل پنیر، ماست، سبزیجات و میوه‌جات مانند شلغم، كلم، هویج، پرتقال، حبوبات، غذاهای دریایی مانند ماهی تن و ماهی كیلكا را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اوقاتی را در بیرون خانه بگذرانید تا آفتاب بتواند پوست شما را برای ساخت ویتامین D تحریك كند. این ویتامین برای سلامت استخوان ها لازم و ضروری است. از استعمال دخانیات و مصرف الكل بپرهیزید. بطور منظم ورزش كنید.
طبقه بندی: پزشکی و بهداشتی،
سه شنبه 27 خرداد 1393----[ نظرات ]

اهمیت ورزش در اسلام

ورزش مجموعه ای از اخلاقیات و علم زیبایی شناسی است که مردم را از طبقات مختلف اجتماعی به خدمت می گیرد و در جمعی پرنشاط به حركت و جنبش وا می دارد. از این رو ، معلمین بزرگ یکی از کارکردهای ورزش را زیبائی شناسی و اخلاق می دانند. در گذشته نیز در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی، تربیت بدنی و ورزش، متاثر از ارزش های اخلاقی بوده است.

امام رضا (ع)، انسانها را به نقش ورزش و تفریح توجه می دهد و می فرماید:« ورزش کنید، بازی کنید، زیرا من دوست ندارم بی حالی شما،‌ در امور دینی و شرعی اثر منفی بگذارد.

رسول گرامی اسلام (ص) نیز در این راستا می فرماید: تفریح کنید، بازی کنید، زیرا دوست ندارم که درمیان شما خشونتی دیده شود.

 از این روایت ها به خوبی روشن می شود که اسلام از موضوعات مورد نیاز انسان فرو گذار ننموده است. از نگاه اسلام، ورزش یکی از مفیدترین و سالم ترین سرگرمی هایی است که می تواند یاری دهنده انسان در زندگی باشد. ورزش، کسالت و تنبلی را از انسان می گیرد و ضعف و ناتوانی را به نشاط، امید و حركت تبدیل می کند.

یکی از اهداف اسلام، تربیت افرادی فعال، نیرومند و با اراده است. انسان های شجاعی که در زیر بار ستم و ظلم نروند و نزد دیگران عزیز و سربلند باشند. ورزش، در تحقق این هدف موثر است، بدن انسان را قوی می کند و او را در مقابل بیماریهای جسمی و روحی واکسینه می نماید.

انسان قوی، علاوه بر آنکه سالم است می تواند منشا آثار خیر زیادی باشد و حتی به عبادت بیشتر خداوند و سیر و سلوک در آفاق و انفاس بپردازد. این نکته نیز قابل توجه است که اسلام تنها به یک بعد از وجود انسان نمی پردازد، بلکه به همه ابعاد وجود و نیازمندی های او توجه كامل دارد.

در فرهنگ اسلام، ورزش، نقشی فراتر از پرورش جسم دارد. اسلام بدن انسان را ابزار تكامل روح می داند. اگر ورزش تنها در پرورش جسم خلاصه نشود، ورزشکاران جوان، روحی سالم می یابند که آنها را از توجه به لذات و شهوات نامعقول باز می دارد. چنین جوانانی از نظر روحی پژمرده و افسرده نیستند و از شور و نشاط جوانی بهره فراوان می برند. آنها مصداق این سخن بزرگان هستند که عقل سالم در بدن سالم است.
طبقه بندی: پزشکی و بهداشتی،
برچسب ها: مباحث ورزشی،
سه شنبه 27 خرداد 1393----[ نظرات ]

تالار آپادانا، تخت جمشید

هخامنشیان در اقامتگاه های خود بناهایی را می ساختند که می بایستی مبین قدرت و عظمت حکومت باشد. در دوران هخامنشیان یک سبک معماری مخصوصی به وجود آمده بود که در آن سنن و آداب ملل مختلف ساکن در کشور هخامنشیان جلوه گری می کرد. یکی از آثار اولیه معماری هخامنشیان، کاخ کورش است که در نخستین اقامتگاه هخامنشیان در پاسارگاد بنا شد و عبارت از یک رشته ساختمان هایی در میان باغ و محصور به دیوار بود.

در ویرانه این کاخ، کتیبه بسیار قدیمی محفوظ مانده که می گوید: من هستم کورش شاه هخامنشی. در پاسارگاد آرامگاه کورش نیز محفوظ مانده و آن بنای کوچکی است از سنگ که شبیه به خانه مسکونی با سقف دو پوششی و در روی پایه و شش پله پله بلند قرار گرفته است. در این بنا هیچ گونه تزئیناتی وجود ندارد.

در پاسارگاد و نقش رستم که مقبره پادشاهان در آنجا قرار دارد، ابنیه عجیبی به شکل برج های بلند که فاقد پنجره و تزئینات است، باقی مانده و اینطور به نظر می رسد که این بناها در قدیم معابدی بوده اند. داریوش در کتیبه خود در بیستون می نویسد که وی معابدی را که گوماتا (یکی از مغ های شورشی) ویران کرده بود تجدید بنا کرده است. علاوه بر برج های اسرارآمیزی که اشاره شد، از آثار مذهبی، محراب های بزرگ سنگی و محل هایی را می توان ذکر کرد که به منظور پرستش اختصاص داشته و مسقف نیستند.
طبقه بندی: تاریخی و اجتماعی،
برچسب ها: مباحث تاریخی،
سه شنبه 27 خرداد 1393----[ نظرات ]

تاریخچه عدد صفر

یکی از معمول ترین سئوال هائی که مطرح می شود این است که: چه کسی صفر را کشف کرد؟ البته برای جواب دادن به این سئوال بدنبال این نیستیم که بگوئیم شخص خاصی صفر را ابداع و دیگران از آن زمان به بعد از آن استفاده می کردند.

اولین نکته شایان ذکر در مورد عدد صفر این است که این عدد دو کاربرد دارد که هر دو بسیار مهم تلقی می شود : یکی از کاربردهای عدد صفر این است که به عنوان نشانه ای برای جای خالی در دستگاه اعداد (جدول ارزش مکانی اعداد) بکار می رود. بنابراین در عددی مانند 2106 عدد صفر استفاده شده تا جایگاه اعداد در جدول مشخص شود که بطور قطع این عدد با عدد 216 کاملاً متفاوت است. دومین کاربرد صفر این است که خودش به عنوان عدد بکار می رود که ما به شکل عدد صفر از آن استفاده می کنیم.


ادامه مطلب

طبقه بندی: اطلاعات عمومی،
برچسب ها: دانستنی ها،
سه شنبه 27 خرداد 1393----[ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

تعداد کل صفحات : 18 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...

درباره وبلاگ

بهترین مطالب درسی، آموزشی، مدیریت و معاونت، پرورشـی، تحقیق، پژوهش، سرگرمی، بهداشتی، پزشكی
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :